OPIS FOTOWOLTAIKA - DEFINICJA

Zanim przystąpimy do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych (prosumentów) wielkość instalacji powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała rocznego zużycia. Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej – w tym pomoże Państwu nasza firma, warto jednak wiedzieć od czego zależy dopasowanie wielkości elektrowni słonecznej.

Ale czym tak właściwie jest fotowoltaika?

Nim przejdziemy do właściwych obliczeń, należy zrozumieć sobie do czego tak właściwie służy instalacja fotowoltaiczna. Słowo fotowoltaika jest połączeniem dwóch wyrażeń – greckiego słowa phōs oznaczającego światło i jednostki pomiaru napięcia – volt. Łatwo zatem wywnioskować, że fotowoltaika to po prostu prąd generowany przez słońce. Wygenerowany przez panele prąd trafia do falownika (inwertera), gdzie przekształcany jest w prąd zmienny, i po kablach zasila Twoją lodówkę, telewizor czy zmywarkę, dzięki wyższemu napięciu wypierając z domu prąd sieciowy. Niewykorzystany na bieżąco wyprodukowany prąd trafia do sieci i zaczyna zasilać wszystkie domy w okolicy. Owa nadwyżka, zgodnie z prawem, następnie może wrócić do Ciebie bezpośrednio z sieci (80% przy mocy instalacji nie przekraczającej 10 kWp lub 70% przy mocy instalacji między 10 kWp a 50 kWp). Zazwyczaj zatem generując nadprodukcję w miesiącach letnich, bez problemu możesz wykorzystywać ją do zasilania domu również zimą ponieważ wyprodukowaną energię dzisiaj możesz odzyskać przez rok od dnia wyprodukowania. Przy obliczeniach, należy pamiętać, że mimo przebywania w pracy, wiele z urządzeń elektrycznych w domu wciąż pracuje – tak jak choćby lodówka.

Same panele fotowoltaiczne są najczęściej mylone z kolektorami słonecznymi służącymi do podgrzewania wody. Zamontowana instalacja fotowoltaiczna nie potrzebuje czasowych przeglądów technicznych, serwisów czy np. wymiany glikolu, jak ma to miejsce w przypadku kolektorów, co czyni energię słoneczną jedną z najprostszych i najłatwiejszych do uzyskania. 

Ile energii zużywa dom?

Najważniejszym aspektem przy doborze mocy instalacji jest określenie ile prądu zużywamy w domu ciągu roku. Od tego parametru będzie zależeć wielkość instalacji fotowoltaicznej i bezpośrednio okres zwrotu inwestycji – najczęściej, im większa instalacja tym szybciej się „zwraca”. W tym celu najlepiej posłużyć się rachunkami za prąd – najlepiej podsumowującymi cały ubiegły rok lub ostatnie miesiące, jeśli wykonaliśmy działania, które mogły wpłynąć na ich wzrost. Na ich podstawie jesteśmy w stanie dobrać przybliżoną moc instalacji, tak by nie była przewymiarowana. Na tym etapie należy wziąć też pod uwagę możliwy wzrost zapotrzebowania, czyli to czy mamy zamiar w najbliższym czasie np. zmienić sposób ogrzewania na elektryczne (np. zamontować pompę ciepła) lub dokupić energochłonne urządzenia (zmywarkę, większą lodówkę czy nawet telewizor w pokoju dla dzieci), każdy czynnik pomoże nam lepiej zaplanować instalację fotowoltaiczną – zamontowanie jednego panela więcej jest czasem rozwiązaniem lepszym niż zakup całej nowej instalacji.

Jaka moc fotowoltaiki – lokalizacja domu, wielkość dachu

Przed przystąpieniem do prac montażowych konieczne jest określenie możliwości instalacyjnych, w tym powierzchni dachu/gruntu, ekspozycji powierzchni względem słońca, kąta nachylenia połaci dachowej oraz możliwości występowania zacienień. Ważna jest także ocena więźby dachowej i pokrycia. Jeśli warunki nie są sprzyjające np. dach na wschód i zachód, możliwe, że trzeba będzie dobrać większą moc instalacji, tak by ta pokryła całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną.

 

Podstawowe pytania / odpowiedzi

„Czy stać mnie na fotowoltaikę dla domu?”

Jeśli płacisz rachunki za prąd, to TAK. 
Na swoją instalację nie musisz wydawać nowych, dodatkowych pieniędzy. Zaproponujemy Ci system ratalny (bez wkładu własnego, minimum formalności, spłata w stałych częściach), ustalimy wysokość rat za instalację tak, żeby nie przekraczały Twoich dotychczasowych wydatków za energię. Będziesz miał darmowy prąd ze Słońca, a środki z puli „na prąd” przesuniesz po prostu do puli „czasowa spłata instalacji”.

Po pewnym czasie, gdy już będziemy rozliczeni, instalacja będzie pracować wyłącznie dla Ciebie.


Ceny prądu rosną z roku na rok.

Kiedy staniesz się producentem energii, zagwarantujesz sobie możliwie najtańszy prąd (będziesz płacił jedynie opłaty obligatoryjne, obowiązkowe dla nas wszystkich). Instalacja fotowoltaiczna dla domu sprawi, że Twoja energia będzie maksymalnie tania dzisiaj i w przyszłości.


Pieniądze, które zaoszczędzisz na rachunkach za prąd, będziesz mógł odłożyć lub zainwestować.

Marzył Ci się przydomowy basen? Kilka tysięcy złotych oszczędności w skali roku pozwoli Ci na spełnienie wielu pragnień.
Dzięki odpowiednio zwymiarowanej instalacji rachunki zmniejszą się nawet do -90%!


Zastanawiasz się czy przy Twoich wydatkach na energię, fotowoltaika dla domu jednorodzinnego jest właściwym wyborem?

Jeśli miesięcznie oddajesz zakładowi energetycznemu przynajmniej 150 zł w rachunkach za prąd,
instalacja fotowoltaiczna będzie ekonomicznie uzasadnioną inwestycją.


Czy wiesz, że zakład energetyczny, by wyprodukować prąd zabezpieczający potrzeby domu jednorodzinnego, musi wyemitować co roku średnio 6 ton (!) CO2, pyłów i substancji szkodliwych?

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej jest dowodem na to, że zrobiłeś wszystko,  żeby Twoja rodzina, Twoje dzieci i wnuki, mogły oddychać czystym powietrzem, by żyły w zdrowiu.